Farní výlet do Litně

V sobotu 18. října ráno jsme se sešli na Smíchovském nádraží, abychom se vydali na společný výlet po malebné krajině Českého krasu. Přestože předpověď počasí na ten den byla velmi příznivá a výlet dlouho předem oznámen, zúčastnili se ho jen čtyři farníci.
Po asi půl hodině jízdy vlakem jsme vystoupili v Srbsku (v tom středočeském) a vydali se po žluté značce. Místy byla ještě mlha a sluníčko občas nesměle vykouklo. Lesem jsme pokračovali po modré značce až ke Kodské jeskyni, která nás překvapila svou velikostí. Sestoupili jsme do ní a trochu ji prozkoumali. Byla v ní dvě vyhaslá ohniště, zřejmě po nějakých předcích. Za obcí Korno jsme minuli pěkně opravenou trojbokou kapličku a po chvíli ještě oboru, kde nás užasle, bez hnutí, pozorovali dva statní daňci s mohutným parožím. Blížili jsme se k Litni, na chvíli na nás ještě vykouknul mezi kopci majestátní hrad Karlštejn. Sluníčko přece jen zvítězilo a umocnilo veselé barvy podzimu.
Městys Liteň je stále ještě bohatý na památky. Už z dáli je vidět dominantu - velký areál s barokním zámkem, který koupil předek Josefa Františka rytíře Daubka, spoluzakladatele Národního divadla. Zámek je nyní nepřístupný, pomalu se opravuje. Součástí areálu jsou jak hospodářské budovy, tak i barokní stavba zvaná Čechovna (kdysi správcovský dům, kde vyrůstal spisovatel a básník Svatopluk Čech, jehož tatínek tu byl správcem). Čechovna se stala po sňatku s Jiřím Daubkem domovem slavné operní pěvkyně Jarmily Novotné, která se jako druhá Češka (po Emě Destinnové) prosadila na scéně newyorské Metropolitní opery. Kousek od zámku je kostel sv. Petra a Pavla, který nám jedna ochotná místní farnice odemkla, a tak jsme si mohli prohlédnout pěkný barokní interiér. Kostel prý nechal postavit Karel IV. ze zbylých kamenů po stavbě hradu Karlštejn. Na náměstíčku mezi zámkem a kostelem rád sedával ve stínu lípy i Svatopluk Čech. Sedí tam dodnes, s perem a knihou, velmi sošný. A kousek od něj lípa, i když už ne ta původní. Místo je pěkně upraveno, vybaveno lavičkami a podrobnými informačními panely. Obcí prochází velmi dobře značené naučné stezky s bohatou dokumentací. Naproti kostelu, v budově bývalé fary, je Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné. V Litni pobýval i páter František Josef Řezáč - kněz, pedagog a reformátor českého vězeňství a osobní přítel K. H. Borovského.
Po obědě jsme se vydali po modré naučné stezce k velkolepé klasicistní hrobce rodiny Daubků, která je zároveň i místem posledního odpočinku Jarmily Novotné. Vlevo na rozcestí jsme míjeli bělostná boží muka.
Po zelené značce jsme pokračovali přes obec Vlence a podél Stříbrného potoka kolem několika technických památek do nedaleké Zadní Třebáně, odkud nám zanedlouho jel vlak do Prahy. Zase jeden pěkně strávený podzimní den. Ivane, díky. Fotky.